Kontakt:

Napíšte nám:

Návštevnosť:

Anketa:

Kultúra

30.03.2008: 
V Nižnom Tvarožci ožívajú ľudové tradície 
Únia žien Slovenska v Nižnom Tvarožci zorganizovala v dňoch od 15. do 17. marca 2008 výstavu ručných prác s tematikou Veľkej noci. Vďaka výstave týždeň pred prichádzajúcimi sviatkami Veľkej noci, v čase Kvetnej nedele mali možnosť obyvatelia Nižného i Vyšného Tvarožca, žiaci materskej i základnej školy byť na chvíľu vtiahnutí do histórie ľudovej kultúry našej obce.

Pod vedením predsedníčky ZO ÚŽS Jany Balaščákovej zozbierali šikovné tvarožské ženy po domoch ručné výšivky, háčkované, batikované i paličkované práce, veľkonočné vajíčka rôznych techník, ktoré boli skôstnými umeleckými dielami a v tunajšom Dome kultúry naaranžovali to do uceleného obrazu. Tým navodili prichádzajúcu veľkonočnú atmosféru. Nechýbal ani veľkonočné prestretý stôl s dobrotami z posväteného košíka. Maslový baranček, „hrudka" a páska - veľkonočný koláč. Stôl zdobili ručne maľované taniere, drevené zdobené lyžice i naberačky, petrolejka.

V mladých to všetko vyvolávalo nostalgiu nad nádherou ľudových tradícií, u tých skôr narodených spomienky a v tých najmenších čaro, ktoré už môžu spoznávať a zažívať len vďaka iniciatívnym ľuďom, takýmto a podobným podujatiam.

 

 

Veríme, že naše ženy pre nás pripravia ešte ďalšie krásne podujatia, pri ktorých budeme m

ôcť prežívať krásu ľudového umenia i kultúry. 

Mgr. Andrea VaľkováBardejovské novosti